eceler

Kitap Tanıtımı – “İşte Hayat!”

Pandemi sürecinde tanımadığımız insanların yaşamlarında neler oldu, neler oluyor?

Pandeminin başından beri evlere kapanmamızın da etkisiyle kendimize, kendi hayatımıza, gündelik yaşantımıza fazlasıyla odaklandık ister istemez… Peki, bu odaklanma bir noktadan sonra kendi çemberimiz dışında yaşananlara duyarsızlaşma noktasına kadar geldi diyebilir miyiz? Yaklaşık bir yıldır olağan şekilde akmayan hayatlarımızla her birimiz kendi içimizde bir sınavdan geçiyoruz adeta. Ya görmediğimiz, duymadığımız, tanımadığımız insanların yaşamlarında neler oldu, neler oluyor?

Her ikisi de sosyal bilimler alanında çalışmalar yapan Özgün Biçer ve Ece Öztan işte bu bilmediğimiz hayatlara, kendi güvenli alanımız dışında kalanlara odaklanarak toplumun farklı kesimlerinden kişilerin bu zorlu süreci nasıl geçirdiklerini birbirinden özel röportajlarla bizlere aktarıyor.

İşte Hayat! bizlere ev kadınlarından belki de ilk kez tam zamanlı sorumluluk almak zorunda kalan babalara, ev işçilerinden eğitim alabilmek için türlü zorluklarla mücadele eden öğrencilere, LGBTİ+ bireylerden yaşamları neredeyse bir ev hapsine dönüşen yaşlılara kadar pek çok farklı kesimin bu süreci atlatma çabalarından örnekler sunuyor. 

Ece Öztan ve Özgün Biçer’in birlikte hazırladığı İşte Hayat! Karakarga Yayınları’ndan çıktı.