B61t4vSCIAEuTQL

Erol Kızılelma – Daha İyi Bir Dünyayı Hak Edenler; Onun İçin Direnen, Mücadele Edenlerdir

Erol Kızılelma

 

 

 

 

Hepimiz Charlie’yiz (Je Suis Charlie) Dergimizin baskısı gecikince, Fransa’da İslamcı teröristlerce gerçekleştirilen katliama olan tepkimizi kapağımıza almadan geçemedik. Çünkü düşünce ve ifade özgürlüğü, çağdaşlığın en yaşamsal göstergesi. Karikatüristlere, kendi ülkemizde de farklı şekillerde yapılan saldırıları, ifade özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz ve kınıyoruz. Gerici, dinci, faşizan saldırıların, dünyanın her yerinde artma eğilimi göstermesi duyarlılığımızı daha da arttırıyor. Çağdaş, demokrat kamuoyunu birlikte tepki vermeye çağırıyoruz.

Kötü bir yılı, 2014’ü bitirdik. Ama 2015’e de iyi başlayamadık. 2014’ün muhasebesini bir cümle ile özetlemeye çalışırsak. 2014, yoksulluk, işsizlik, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, iş cinayetleri, felaketler, sürekli gerginlik ve zulüm yılı oldu.

12 yıllık AKP iktidarı döneminde, 90 yıllık Cumhuriyetin kazanımlarını daha ileriye taşımak, demokrasimizi ve özgürlüklerimizi geliştirmek, çağdaş ve refah içinde bir toplum oluşturmak yerine tam tersi yapıldı. Özelleştirme adı altında bütün birikimlerimiz yok pahasına elden çıkarıldı. İktidar desteğiyle yeni zenginler yaratıldı. Laiklik bütünüyle yok edildi dersek, bu değerlendirme çok yanlış sayılmaz. Demokrasimiz geriledi, özgürlükler büyük oranda tehdit altında.

AKP iktidarının en belirgin özelliği, yolsuzluklar ve rüşvetle anılır olmasıdır. Kamu kaynaklarının, genellikle özel menfaatle için kullanılması, halkımızı, hatta gelecek nesilleri bile büyük bir yük altına sokmuştur.

2014 yılı, AKP’nin yolsuzluklarla iç içe bir sürecin temsilcisi olduğunu göstermesi açısından önemli bir yıl idi. AKP’nin, iktidarı bir yolla ele geçirdiği ilk günden beri dile getirdik. AKP iktidarının; dini inançları, reform ihtiyacını, hak ve adalet duygularını olağanüstü istismar eden, ama ana karakteri soygun düzenini kişisel çıkarlarıyla paralel sürdürme olan bir koalisyon olduğunu söyledik. Yolsuzlukların bir rezillik abidesi olarak ortaya dökülmesi ve iktidarın muhaliflerine baskı ve zulüm uygulamaya başlaması ile koalisyon dağıldı. AKP artık yolsuzluk ve rüşvetten suçüstü yakalanmış ve bununla anılan bir partidir. AKP’nin, milli iradeyi temsil ettiğini iddia ettiği meclisi ve başta yargı olmak üzere devletin bütün kurumlarını bu yolsuzluk iddialarının üstünü örtmek için kullanması ile oluşan yozlaşmanın, siyasetteki çürümüşlüğün, halkımızdan gerekli tepkiyi göreceğine inanıyoruz.

Tablo çok karamsar. Ama şimdi yakınmanın değil, haklarımız ve özgürlüklerimiz için direnme ve mücadele etme zamanı. Demokrasi ve özgürlüklerin bir lütuf değil, hakkımız olduğunu gösterme zamanı. Bunun için de bıkmadan, usanmadan, demokrasi güçlerinin bir arada olması, güç birliği yapması çağrısı yapıyoruz. Bu doğrultuda yapılmış her girişime destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda, Türkiye Solu için yeni ve umut veren Birleşik Haziran Hareketi’ni konuştuğumuz, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’la yaptığımız rportajı keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

Sosyal demokratlar da, demokrasi ve özgürlükler için verilecek mücadelenin en ön saflarında yer alacaktır. Biz de Sosyal Demokrat Dergi olarak, zor şartlarda yaşamımızı sürdürmemize rağmen, yine de, hem sosyal demokrasinin daha yaygınlaşması ve güçlenmesi için katkı yapmaya, solda yaygın bir güçbirliğini teşvik etmeye devam edeceğiz. Dört yılını dolduran dergimiz, yeni yılda daha güçlenmiş bir kadro ve perspektifle bir yeni başlangıç daha yapacaktır. Bu sayımızda 2014’ün genel bir değerlendirmesini yaptığımızdan, ayrıca bir dosya konusu belirlemedik. Bu nedenle makalelerimizi yazarların soyadı alfabetik sıralamasıyla sunuyoruz.

Değerli okurlarımızın yeni yılını kutlarız. 2015 yılında hem ülkemiz hem halkımız için huzur ve esenlik dileriz. 2015 yılı emek, barış, dayanışma, özgürlük ve adalet yılı olsun. Tüm dostlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar…

*Erol Kızılelma, SODEV Başkanı
ekizilelma@hotmail.com