Vesikalik-Sezen-copy

SUNUŞ – Erol KIZILELMA

2013’E GİRERKEN

Erol KIZILELMA*

erol kizilelma Yılın son sayısını çıkarıyoruz. Böylece Sosyal Demokrat Dergi 2 yaşını da doldurmuş oluyor. Elbette isteğimiz Sosyal Demokrat’ın daha uzun seneler yayın hayatını sürdürmesi. Bunda bizim çabalarımız kadar abone olan veya abone bulan siz okurlarımızın da payı olacak.

Sosyal Demokrat’ın, çağdaş bir ideolojinin tanıtılmasına, yayılmasına, bu doğrultuda kamuoyu oluşturulmasına, sosyal demokrat projeler geliştirilmesine katkısı; SODEV’in bu alandaki çabalarına desteği olacaktır. Özellikle günümüzde, Türkiye’nin sorunlarının çözümünde, demokrasi güçlerinin, sosyal demokratların bir platformda bir araya gelmesi tartışmaları sürerken, Sosyal Demokrat’ın da elinden gelen katkıyı yapması gerekiyor.Bu sayımızda, 2013 yılına girerken Türkiye’ye genel bir bakış sunmak istedik. 2012’ye damgasını vuran gelişmelerin başında, Türkiye’ye musallat olan gerici, baskıcı AKP iktidarının dış politikasının tamamen iflas etmesi ve içerde de ülkeyi yönetemez duruma gelip bu nedenle gittikçe antidemokratik uygulamalara yönelmesi gelmektedir. Yoksullaşmanın artarak sürmesine rağmen, sıcak para girişinde şimdilik büyük bir azalma olmaması nedeniyle henüz önemli bir rahatsızlık göze çarpmamaktadır. Ama ekonomiyle ilgilenen herkesin rahatlıkla görebileceği gibi, sürdürülebilir bir ekonomi politikasından söz etmek mümkün değildir. Otoriterleşme, demokrasiden gittikçe uzaklaşma ve ekonomi konularına Aydın Cıngı, Ercan Karakaş ve Mustafa Sönmez’in yazılarıyla değindik.2012 yılının kötü göstergelerinden bazıları da, AB ile ilişkilerdeki bozulma, çalışma hayatındaki geri adımlar, kadın cinayetlerinin inanılmaz boyutu şeklinde sıralanabilir. 2012’de işlerin iyiye gittiği hemen hemen hiçbir alan yok. Bu da, toplumun her kesiminden AKP’ye yönelik eleştirilerin yükselmesinden anlaşılıyor. Bu sayımızda bu sorunlardan bir kısmına, Atilla Kart, Adnan Serdaroğlu, Sibel Özbudun, Gülseren Onanç, Ahmet Özer, Leyla Yılmaz ve Korhan Gümüş’ün yazılarıyla değindik. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de, karşılaştığı haksızlıkların dile getirildiği bir yazı ile bu sayımızda. Ayrıca bu sayı, dış politikaya dönük yorumlar açısından da Ayhan Kaya, Cenk Sidar, Deniz Tansi, Ali Er gibi yetkin yazarların katkılarıyla bezendi.2013 yılında, umarız bu sıkıntılardan kurtulmamıza yol açacak gelişmeler yaşanır. Örneğin, yaklaşan yerel seçimlerde örnek bir iş ve güç birliği sağlanır. Böyle olması durumunda İstanbul’un AKP’den kurtarılması işten bile değil. Bu da baskıcı ve soyguncu AKP rejimine yolun sonunu gösterir. Burada görev öncelikle CHP’ye düşüyor. İstanbul’da CHP oylarına ilaveten Kürtlerin, Alevilerin ve sosyalist solun oylarını da alacak bir adayla çıkılması, gelecekte Türkiye’nin genel sorunlarının bu arada Kürt sorununun da çözümünü kolaylaştıracaktır.Bu arada SODEV de, 2012 yılında yoğun bir etkinlik programı gerçekleştirdi. Bu etkinlikler büyük oranda Sosyal Demokrasi Okulu ve Yerel Yönetimler Okulu tarafından sunulan eğitim çalışmaları. 2013 de ise, eğitim çalışmalarımıza ilaveten konulu aylık toplantılar düzenlemeyi düşünüyoruz. Bir de, “Dünya Gündemine Sosyal Demokrat Yaklaşımlar” isimli yeni kitabımızı duyurmak isterim.

2013 yılında tüm okurlarımıza sağlıklı, mutlu, başarılı günler; tüm Türkiye’ye de barış ve refah içinde bir geleceğe emin adımlar dileriz.

Selam ve sevgilerimizle

* Erol Kızılelma, SODEV Başkanı
ekizilelma@hotmail.com

Tekrar içindekiler sayfasına dönmek için tıklayınız