DSC_6715

SODEV-GESOS Kapadokya Kış Gençlik Kampı Gerçekleşti

DSC_6664 Genç Sosyal Demokratlar (GESOS) Kış Gençlik Kampı, 24-27 Mart 2016tarihlerinde Kapadokya’da gerçekleştirildi. Kartal Belediyesi tarafından sağlanmış olanaklar sayesinde ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin de katkısıyla düzenlenen kampa Türkiye’nin 15 farklı ilinden 70 genç katıldı.

Kampın ana başlığı ‘Yeni Toplumsal Haraketler’ idi. katılımcılar medya ve sivil toplum konularında forumlara, konferanslara katıldılar. Program, kampa destek veren Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün ve SODEV Başkanı Erol Kızılelma’nın yaptıkları açılış konuşmalarıyla başladı. Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen gençlere SODEV ve GESOS’un tanıtılmasıyla devam etti. Kampın ilk çalışma günü ‘Yeni Siyasetin Ruhu Diyalektik ve Politika’ isimli oturumla başladı. Sonraki oturumların konuları ise yine Yeni Siyasetin Ruhu çevresinde Ekonomi-Politika Atölyesi ve Yeni Toplumsal Hareketler oldu.

Kampın ikinci gününde ise Yeni Toplumsal Hareketler’in alt başlıkları olan Son Dönem Aktivizmi, Yeni Medya Okuryazarlığı, Kadın Hareketleri ve Aktivizm, Savunuculuk, Demokratik Katılım konuları işlendi. 3. çalışma günü olan cumartesi ise Hacı Bektaş Belediye Başkanı Selman Pakoğlu ile söyleşi yapıldı. Hacı Bektaş bölgesindeki tarihi, kültürel alanlara yönelik gezi gerçekleştirildi. Son güne ise Dijital Aktitivizm ve Örgütlenme, Dijital Medya Okuryazarlığı, Dijital Çağda Aktivistin Hakları gibi son zamanlarda gençleri bir hayli ilgilendiren konular üzerinde duruldu. Program, Yeni Toplumsal Hareketler ve Aktivizmin geleceği adlı forumla sona erdi.

Gençlerin katkı ve katılımlarıyla interaktif bir şekilde ilerleyen konular, yeni nesil siyaset ve düşünme biçimleri üzerine faydalı çıktılar elde edilmesine yol açtı. Toplantılar süresince gençlerin kendi aralarında kaynaştıkları gözlemlenirken, katılımcılar memnuniyetlerini ifade edip bir sonraki yaz kampını heyecanla bekleyeceklerini belirttiler.

Kampın gerçekleşmesinde büyük emekleri geçen ve kamp süresince bizi yalnız bırakmayan başta Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e, Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’ne, hocalarımız Çiler Dursun’a, Savaş Kenan Atay’a, Emrah Ayaşlıoğlu’na, Orkut Murat’a, Betül Yarar’a, Önder Algedik’e, Barış Özel’e, Yasin Durak’a, Erkan Saka’ya ve dostumuz Birgün Gazetesi Editörü Can Uğur’a teşekkürlerimizi sunarız.