Background

SD Dergi 99/100: “Her Şey Çok Güzel Olacak”

Sunuş

Değerli okurlar,

Mart-Nisan aylarında basılıp okunması gereken 99/100 numaralı sayımızı, Mayıs ayını neredeyse yarılarken sunuyoruz. Nedeni açık: Eldeki sayının dosya konusu olan “yerel seçimler” ile ilgili yorum yapabilmek için seçim sonuçlarını bekledik. Öte yandan, yine de YSK’nın İstanbul’a ilişkin malum kararını beklemedern edemedik. Ancak hepinizi şimdiden uyarayım: Seçimlere yönelik görüş belirten yazarlarımızın hepsi, YSK’nın “bağımsız” bir kurul olarak davranıp “hukuka uygun” karar vereceği varsayımına göre yorum yaptı. Onların yazılarını oldukları gibi bilginize sunduk. Yalnızca bazılarına YSK kararını ve sonuçlarını içeren ek yapıldı.

Şubat ayında, ulusal düzlemdeki yerel seçimlerin kaçınılmaz olarak gölgesinde kalan bir de SODEV seçimi oldu. 9 Şubat’ta yapılan genel kurulda yeni bir yönetim seçildi. İş yaşamının yoğunluğu nedeniyle ayrılan Babür Atila’nın yerine Ertan Aksoy başkan seçildi. SODEV, yeni başkanının ve oluşan yeni yönetim kurulunun kimliklerinde tarihinin en genç yönetici kadrosuyla tanışmış oldu.

Derginin ilk bölümünde salt yerel seçimlerle ilgili yazılar var. Gülgün Tosun ve Filiz Aydın Koç’un makaleleri önemli ve akılda tutulmaya değer sayısal değerlendirmeler içerirken, Ayşen Uysal seçimlere ilişkin seçmen davranışlarını ele alıyor. Dördüncü ve beşinci sıralara yeni ve eski başkanların seçimlerle ilgili görüş ve değerlendirmelerini içeren yazılarını koyduk: Ertan Aksoy’unki araştırmaya dayalı ve İstanbul seçimi ağırlıklı, Babür Atila’nınki ise her zamanki gibi “pathos” yüklü!

Aynı bölümde Zeynep Altıok Akatlı, “beka” teması vurgulu seçimlerin kazanan ve kaybedenlerini gözden geçiriyor ve İstanbul’u kazanan il yönetimine odaklanıyor. Bir sonraki yazıda ise Serap Demirtaş, seçimlerin birçoğumuz tarafından bilinmeyen yönlerini açıkladığı “mahallede siyaset” konusunda gözlem ve deneyimlerini sunuyor. Yaşar Seyman yerel seçimler bağlamında kentleri ve kadınları ele alıyor. Aydın Cıngı, herşeye rağmen ruhunda oluşan iyimserlik havasını makalesine yansıtarak, okuru “AKP parantezi” sonrası dönemi tasarlamaya çağırıyor. Seçimle doğrudan ilişkili bölümü, İmamoğlu’nun kampanya direktörü Necati Özkan’ın yazısı taçlandırıyor.

Söyleşi bölümümüz, İzmir Belediyesi’ni çok yüksek bir skorla alan Tunç Soyer’in değerli görüşlerine ayrıldı. İzmir’e ilişkin o kadar doğru ve güzel şeyler söylüyor ki, bazılarımızın aklından neredeyse gidip İzmir’e yerleşmek geçecekti… eğer İstanbul’da da İmamoğlu olmasaydı!

Daha sonraki bir bölümlde “toplumsal cinsiyet” konusu işlendi. Aslında şimdiye değin hak ettiği önem ölçüsünce işleyemediğimiz bu alanda İclal Ayşe Küçükkırca, Canan Öztürk ve Ece Öztan sırasıyla ve özetle 8 Mart Gece Yürüyüşü’nün derinlemesine incelemesini, kadın-siyaset ilişkisine dönük arayışları ve ülkemizin kamu alanında hüküm süren eril ortamın kadın gözüyle analizini sunuyorlar.

Biliyorsunuz ki, son birkaç sayıdır, “Sosyal Demokrasi Forumu” adı altında, bu alanda yetkin olduğunu bildiğimiz kişilerden eldeki derginin “sebeb-i hikmetini” oluşturan ideolojik anlayışa doğrudan değen makaleler rica ediyoruz. Bu sayıda Sosyal Demokrasi Forumu’nu farklı arayışlarla bezendirenler Selin Sayek Böke, Gökçe Gökçen ve Ercan Karakaş oldu. Neler yazdıklarını bir-iki tümceyle özetlemem olanaksız. O nedenle, sadece “okuyun” derim.

YSK kararı dergi dizildikten sonra geldi. Siyasal otoritenin direktifiyle alındığı belli olan karar, iktidarın sandık yoluyla barış içinde el değiştirmesi olasılığını ortadan kaldırır görünümde. Ülke tarihine kara bir sayfa olarak geçecek olan 6 Mayıs 2019 kararını bundan sonraki zayımızda enine boyuna gözden geçireceğiz.

Bundan sonraki baharlarda, bağımsız ve baskılara boyun eğmeyecek Cumhuriyet kurumlarına ve bu kurumlara baskı yapmaya yeltenmeyecek iktidarlara sahip olmak dileğiyle.

Dergimizi PDF formatında online okumak için tıklayınız.

İçindekiler

Türkiye 2019’da Nasıl Oy Verdi?
Gülgün TOSUN

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri
Filiz AYDIN KOÇ

Sessiz, Sakin ve Sürpriz Bir Tepki Olarak 31 Mart Yerel Seçimleri
Ayşen UYSAL

31 Mart Yerel Seçimlerinden Başarılı Çıkmamızın Nedenleri
Ertan AKSOY

UmuDumuz…
A. Babür ATİLA

Seçimler ve Beka
Zeynep ALTIOK AKATLI

Mahallede Siyaset
Serap DEMİRTAŞ

Yerel Seçimler ve Türkiye
Yaşar SEYMAN

Bir de Bu Yönden Bakalım
Aydın CINGI

Yıldırım Kaybetmedi, İmamoğlu Kazandı!
Necati ÖZKAN

Söyleşi: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER

İç Diyaloğun Dış Yansımaları Dindar/Müslüman Feminist Kadınların
8 Mart 2019 İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü ÜZerine Sözlerine Dair
İclal Ayşe KÜÇÜKKIRCA

Gözü Kara Fatma Kadından Politikada Görünmez Kadınlara
Canan ÖZTÜRK

Kadınların Öfkesi: Birlikte Güçlü ve Güzel
Ece ÖZTAN

Sağın Duvarlarını Sol ile Yıkmak
Selin SAYEK BÖKE

Ekonomik Talepler mi? İnsan Hakları Mücadelesi mi?
Gökçe GÖKÇEN

Sosyal Demokrasinin Bunalımı ve Çıkış Yolu
Ercan KARAKAŞ