ddbeb399-a29a-448d-8d18-21f9a586885c

Maltepe Belediye Başkanı Ali KILIÇ ile Söyleşi

a-1 Dergimiz adına İnan Dağdelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın çalışmalarına ilişkin görüşlerini aldı.

“Daima sevgi kazanacak” diye bir sloganınız var; gerçekten dilinizden de düşürmüyorsunuz “sevgi”yi

Bir fazla kişinin yüzünü güldürmeyi kendisine görev edinen kişiler, sayı kaça ulaşırsa ulaşsın asla durmak nedir bilmezler.
İnsanların yararlanabileceği hizmet üretilirken ya da düşünülürken, samimi olmak gerekir. Yapılması düşünülen her ne olursa olsun, yararına önce düşünenin inanması kaçınılmazdır. Burada devreye ‘empati’ girer ve atılacak adımların yere sağlam basmasına yardımcı olur.

Başkalarının kullanımına sunulacak hizmet üretebilmek için, her şeyden önce yüreğinizin ‘sevgi’ ile atması beklenir. İnsanı, hayvanı, doğayı kucaklayacak sevgi sahibi kişiler, gülümseyen göz sayısının artması için gerekirse gülümsemekten feragat ederler. Kişilerde bu özellikler, dünyaya bakışla doğru orantılı olarak yer eder. İşte bizim dünyaya bakışımızı çizen Sosyal Demokrat anlayış, hizmetimizin merkezine hep insanı alır. Bu merkezden yola çıkıldığında; insan, hayvan ve doğaya saygılı bir şekilde hizmet sunabilmenin verdiği huzuru yaşarız.

Alışılmış belediyecilik faaliyetlerinin yanında özellikle gençlere ve kadınlara büyük destek sağladığınız görülüyor. Bu desteklerin Maltepeliye somut etkileri neler oluyor?

Belediye olarak eğitime öncelik tanıyoruz. Ancak, bir yerel yönetici olarak da, insanların yaşamlarını daha kolay kılacak rutin altyapı çalışmalarımızın yanı sıra, kentimizin daha güzel bir görünüme sahip olması için de uğraş veriyoruz. Bir metrekare daha fazla yeşil alana ulaşabilmek için her gördüğümüz boşluğu ağaçlandırıyor, çocuk-genç-yetişkin yurttaşlarımızın ihtiyacı olan parklarımızın sayısını arttırmak üzere arayışlarımızı sürdürüyoruz.

30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde kentimiz insanları ile kaleme aldığımız seçim bildirgemizde yer alan 19 maddemizin tamamını gerçekleştirdik. Çocuklarımızdan yaşlılarımıza kadar yurttaşlarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Hatta, hedefimizin üzerine çıkarak bir çok alanda hizmet yelpazemizi genişlettik. Evde bakım hizmetiyle yaşlılarımızın yüzlerini güldürmeye devam ediyoruz. Türkiye’de bir ilk olan ücretsiz okul servisi ile liseli öğrencilerimizin ulaşıma ödeyecekleri paranın harçlık olarak ceplerinde kalmasına katkı sunuyoruz. Belediyemiz kurslarına katılarak üniversite giriş başarı çıtasını %73’lere kadar yükselten gençlerimizle gurur duyuyor, öğrencilerimize eğitim desteği veriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusumuza kazandırdığı Cumhuriyet’i sonsuza değin yaşatacak nesiller yetiştiren eğitim kurumlarımıza elimizden geldiğince destek sunuyoruz.

Üretime ve ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen annelerin çalışabilmesi için çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet edebilecekleri kreşler açıyor; Süreyyapaşa Cam Atölyesi, Tekstil Atölyesi, Maltepe Girişimcilik Mutfağı gibi çalışma olanakları sunan alanlarda kadınlarımızı istihdam ediyoruz.

Kültür-sanat sahnelerimize taşıdığımız uluslararası etkinliklerimizle ilçemizi dünyaya açılan bir merkez haline getirmek için yoğun çaba harcıyoruz.

Kentsel dönüşüm konusu tüm Türkiye’de olduğu gibi Maltepe’de de en önemli gündemlerden birisi. Maltepe’de nasıl bir yol izliyorsunuz?

Biz kararlarımızı Maltepelilerle birlikte alıyoruz. Seçim çalışmalarımız sürecinde, kentimizi ilçe halkıyla birlikte yöneteceğimizi söylemiştik. Maltepelilerin her zaman söz ve karar hakkı vardır. Proje ve hizmetlerimizi onlarla paylaşıyor, düşüncelerine başvuruyoruz. Haftada bir gün düzenlediğimiz halk gününde gelen talep-öneri ve şikayetleri anında değerlendiriyoruz. Mahalle toplantıları düzenliyoruz. İlçemizin 18 mahallesinde Maltepelilerle buluşuyor, her mahallenin sorununu yerinde dinliyoruz. Halkçı belediyecilik yapıyor, sokaklarda, kahvelerde daima halk ile iç içe oluyoruz. Hiç haber vermeden ev ziyaretleri yapıyor, ortama göre sofra paylaşıyor, kentin sorunları üzerine sohbetler yapıyoruz.

852249b7be49f1eb3b4f7b48df828c21 Her Maltepelinin günün koşullarına uyumlu konutlarda yaşamasından yanayız. Bu doğrultuda ele aldığımız Kentsel Dönüşüm projelerimizi halkın katılımıyla oluşturduk.

Ada bazında yerinde dönüşüm ile, Maltepelilerin zoraki göç etmelerinin önüne geçeceğiz. Belediyemiz, Mahalle Danışma Kurulu, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan toplantılar sonucu, Kentsel Dönüşüm projelerimizi şekillendirdik. Ada bazında kentsel dönüşüm, çatılara yağmur suyu biriktirecek paneller, güneş panelleri, otopark ve çöplerin yerin altına alınmasını Kentsel Dönüşümün olmazsa olmaz kriterleri olarak belirledik. Bütün bunları, halkın büyük desteğini alarak yaptık.

İnançlara ve inançlılara ilişkin yaklaşımınız beğeni topluyor

Kentimizde hiç kimsenin inanç ve düşüncesinden dolayı kendisini ötekileştirilmiş-dışlanmış hissetmesine göz yummuyoruz. Ramazan Ayı boyunca yüzbinleri Sevgi Sofralarımızda kenetliyor, Muharrem’de Aşure tadında birliktelik sağlıyor, Noel’de kent meydanına Noel ağacı dikiyoruz. Cami, cemevi, kilise tadilat ve çevre düzenlemelerini gerçekleştirerek ibadethanelerin olması gerektiği gibi görünmesine dikkat ediyoruz. Benzeri hizmetlerimizi halkın kullanımıma sundukça çalışma şevkimizin coşkusunu da yaşıyoruz. Ama asıl ulaşmak istediğimiz; geleceğe yönelik kalıcı hedeflerimizin temelini atmaktır.

Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi Projeniz vardı. Merkezi idare ölçeğinde büyük bir proje gibi görünüyor. Şu an ne aşamada?

Bunlar yarınların projeleridir. Örneğin; binlerce kişiye istihdam açacak, Maltepe başta olmak üzere çevre ilçelerdeki esnafımızın da yeni ve kalıcı nefes kaynağı olacak, İstanbul 1. Bölge’de turizmi canlandıracak ve Türkiye ekonomisine yılda 5 milyar dolar dolayında katkı sağlayacak bir fuar ve kongre merkezi projemiz var. Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (M’EXPO) projemiz, merkezi idareden beklediğimiz bir “olur” ile ülkemizin dünyaya açılan yeni bir kapısını oluşturacaktır.

Kentimiz meydanı ve çevresinde yoğunlaşan trafiği yer altına alacak bir diğer projemiz için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “olur”unu bekliyoruz.

Öte yandan, kurumlar arası anlaşmazlığın herhangi bir getirisi olmadığını görerek uzlaşı yolunu seçtik ve kentimize 40 dönüme yakın bir devasa park alanı kazandırdık. Her geçen gün çoğalan nüfusa göre artan betonlaşma ve park yapabilmek için alan bulmakta zorlandığımız göz önüne alındığında, bu büyüklükte bir arazi insanlar için paha biçilmez bir nefes kaynağı olacaktır.

Nesillerin yararlanabileceği projeler ile kentimizi yarınlara hazır hale getirmek istiyoruz. Çocuklarımız gelecekte, bizlerin getirmek zorunda olduğu hizmetlerle uğraşmamalı. Dünya görüşümüz gereği her daim gerekli olan yaşanabilir bir çevre için, doğamızı en azından bugünkü haliyle yarınlara bırakabilmenin mücadelesini veriyoruz. Sokaktaki dostlarımızın yaşam haklarına saygı göstererek, çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamaktan geri durmuyoruz. Bugün kentimizde yaşayan insanların yüzünü güldürmek için hizmet üretirken, en güzel geleceği de çocuklarımıza vermek için işimize her gün sevgi ile başlıyoruz.

Çünkü sevginin daima kazanacağını biliyoruz.