roma_im_anmarsch

İsveç’te Göçmenlere Seçim Katkısı

K800_Susanne_Dohrn_007

 

 

 

 

 

 

Avrupada, seçim kampanyalarında, komşu ülke yoldaşları arasındaki düzenli fikir alışverişinin faydaları kanıtlanmıştır.

Avrupa – bu elbettelik Avronun hayata geçirilişi ve sınırların kaldırılmasıyla başlamıştır. Daha önceleri durum değişikti. Günter Bitterberg 1953 te ilk kez İngiltereye gitti. Bolton yakınlarında bir Papaz Almanyadan gençleri davert eder. Hedefi ikinci Dünya savaşı küskünlüklerini bertaraf etmektir. Paderborn SPD-il başkanı olarak, Bitterberg kendisi de bu davete katılır. 1976 dan beri Alman ve İngiliz yoldaşlar değişimli olarak Paderborn ve Boltonda buluşuyorlar. Son zamanlarda gençler, kendileri bu geleneği üstlenmişlerdir. Paderborn SPD-yöre derneği sekreteri ve bu organizasyonu üstlenen Ulrich Koch “Artık insanlar birbirlerini tanıdıkları için bu program yarım politik yarım turistik gezi olarak sürdürülüyor” diyor. Bu tip iletişim, Avrupa seçimlerinde insanların seferber edilmesinde yardımcı oluyor mu? Koch “Dost ve arkadaş sohbetlerinde edindiğim izlenime göre elbette faydalıdır” diye cevaplıyor.

Romen-çocukları için tatil kampı

Çek cumhuriyetinde Genç sosyalistlerin ismi “Mladi sociálni demokraté” dir ki Saksonya eyaleti genç sosyalistleri bunlarla iki yıldır, örneğin enerji konusunda iletişim içersindedirler. Saksonya eyaleti genç sosyalistlerinden ve çalışma grubu sözcüsü Benjamin Göhler “biz genç sosyalistler olarak yüzde yüz yenilenebilir enerji taraftarıyız ve nükleer enerjiye karşıyız, Çek genç sosyalistleri de yenilenebilir enerji taraftarı ama onlar nükleer enerjiyi geçiş olarak görüyorlar” diyor. Göhlere göre, bir payda altında buluşamıyorlar ama birbirlerini anlayışla karşılıyorlar. Göhler, Avrupayı desteklemek için Uluslararası ilişkileri geliştirmeyi umut ediyor. Bu tanı’nın doğruluğunu, Saksonya eyaletindeki Elbe-Labe SPD Avrupa bölgesi çalışma gurubunun çalışmaları gösterecek.

“Accord de Partenariat”, “Ortaklık anlaşması” – Almanca ve Fransızca olan sertifika, Orta Berlin SPD si ve Paris 12. İlçe Parti Socialiste (PS) örgütü ile bir dostluk anlaşması olarak, 2.Kasım.2007 de Berlinde imzalandı. 20-30 yoldaş, o tarihten beri, her yıl Fransanın başkentine ve bir o kadarı da Fransadan Berline geliyor. Bu guruplar okulları ve  kreşleri ziyaret ederler, ulaşım konseptlerini incelerler ve seçim maratonuna yardımcı olurlar. “Bu da Avrupa bilincini arttırir” der, kendinden emin bir şekilde, organisatör Peter Schuster.

Eğilim hakkında

“Uluslararası ortak çalışma ile kişiler, somut olarak, Avrupada insanlar için bir şeyler yapılması gerekliliğini hissediyor”, diyor Eyalet milletvekili ve Kiel SPD başkanı Jürgen Weber. 2013 ten beri Kiel li yoldaşlar ile Malmö deki “Sweriges socialdemokratiska arbetarparti” ile işbirliği yapıyor. Alman genel seçimlerinde 13 yoldaş, Malmö’den Kiel’e gelmiştir. Kiel pazaryerindeki seçim mitinginde, İsveçlilerin aktif çalışmalarını daha hala heyecanla hatırlıyor Bay Weber. Birkaç İsveçli türkçe biliyordu ve pazaryerindeki bazı Türk satıcılarla ve onların Türk müşterileri ile sohbet ettiler. Sonbaharda, İsveç genel ve yerel seçimlerinde de Kiel’li yoldaşlar da Malmö’ye gidip seçim kampanyasında, onlara yardımcı olacaklar.

“Avrupa kapımızın önünde başlar ve aile hayatımıza kadar girer. Bu nedenle, Avrupa politikasını, yerinde formüle etmek, tartışmak ve etkilemek gerekir.” diyor Andrea Arcais. İtalyan kökenli bir Münsterli kendi şehrinde “Initiative Europa Sozial & Demokratisch” “Avrupa sosyal ve demokrat girişimi” nin arkasında itici bir güçtür. Hedef: “Kapı ve pencereleri, üyesi olamayanlara da, ardına kadar açmaktır.”  Bu girişim, bayramları, politik tartışmaları ve kültürel etkinlikleri organize ediyor, Hollandalı ve Fransalı yoldaşlarla ortak çalışmalar yapıyor. Hatta SPD Münster ve PS Lille Mali işlem vergisi konusunda ortak bildiri dahi hazırlamışlardır. “Seçim kampanyasında çok faydalı oluyor” diyor sayın Arcais. “Biz son Avrupa seçimlerindeAlmanyadaki eğilimin biraz üzerindeydik ve bu kez çok oylarımızı daha fazla artıracağımızı umuyoruz.”

*Vorwartas’ın Mayıs 2014 sayısında yayımlanan bu Susanne Dohrn makalesi Sosyal Demokrat Dergi için Özkan Sönmez tarafından çevrilmiştir.