Vesikalik-Sezen-copy

SUNUŞ – 18. sayı (Haziran 2012)

Elinize geçen Sosyal Demokrat Dergi’nin, nitelik olarak her sayıda daha da iyileştiğinin farkında olmalısınız. Umarız, içerik olarak da sizi memnun ediyoruzdur. Her iki konuda eleştirileriniz varsa, bize iletirseniz seviniriz. Derginin hazırlanış ve baskıya veriliş sürecindeki takvimi bir türlü yoluna koyamadık. Baskı tarihinin gecikmesi, doğal olarak derginin elinize ulaşmasını geciktiriyor. Bunun için özür dileriz. Baskı tarihini olabildiğince aybaşına yakın çekmeye çabalıyoruz. Amacımız, her aybaşı, merakla beklediğiniz ve zamanında elinize geçen bir dergi yapmak.

Geçtiğimiz ay CHP kongrelerine yoğunlaştık. İlçe kongrelerinden sonra İstanbul İl Kongresi de tamamlandı. Diğer yandan uzun zaman yapılamayan gençlik kolları kongreleri, Gençlik Kolları Başkanı Barbaros Dinçer’in de gözardı edilemeyecek çabalarıyla yapılmaya başlandı. Barbaros arkadaşımızı bu vesileyle kutlarız. Gençlik kongreleri, 12 Eylül’den bu yana politikadan uzak tutulmuş gençlerin daha politize olabilmeleri ve parti ile olan aidiyet bağlarının artması için katkı yaptı.

Geçen ayın en vahim olaylarından biri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kürtaj konusunda söyledikleri. Demokrat ve özgürlükçü olduğu varsayılarak bazı aydınlar tarafından da desteklenmiş bulunan AKP iktidarının, eğitim, sosyal yaşam, çalışanların hakları gibi diğer uygulamalarının yanında geldiği en son nokta burası. Burada Hava-İş grevini de anmamız gerekiyor. İşçilerin başkaldırmalarının nedeni, AKP eliyle grev haklarının ellerinden alınmak istenmesi. AKP iktidarının bu cüretkar uygulamalarına engel olabilmek için dayanışmanın arttırılması zorunlu.

SODEV olarak, 22-27 Mayıs tarihleri arası TÜYAP Diyarbakır Kitap Fuarına katıldık. Standımız fuar boyunca açık kaldı. Dergimizi de Diyarbakırlılara tanıtma olanağı bulduk.

Geçen ayın gündemini etkileyen olayları sıralamak gerekirse, 19 Mayıs resmi törenlerinin hükümetçe yasaklanmasından sonra, 19 Mayıs’ı kutlama amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşler, Özel Yetkili Mahkemelerin her gün yeni bir olumsuzluk yaratan kararları ve savcılığın İstanbul Barosu üzerinde baskı kurma çabaları, Uludere katliamı konusunda hükümetin özür dilemekten ısrarla kaçınması, kamu emekçilerinin genel grevi sayılabilir. AKP – Cemaat ayrışması olarak değerlendirilebilecek gelişmeler de yakından izlemeyi gerektiriyor.

Dergimiz baskıya verilirken, katıldığımız 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 42. yıldönümü etkinliklerini not ederek, sayfamızı kapatalım.

İşçi sınıfına bin selam olsun!

Gelecek ay görüşmek dileğiyle…