68742_original

Erol Kızılelma – Demokrasiden Uzaklaşılıyor mu?

erol kizilelma

 

 

 

 

 

 

İstenmemesine rağmen, beklenen oldu. Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığını ele geçirdi. Elbette cumhurbaşkanlığı seçimi, ilgili yasanın çıkarılmasından başlayarak, adayların kimliği ve belirlenme yöntemleri, seçim kampanyası, devlet olanaklarının fütursuzca kullanılması, seçim sonuçları ve seçim sonrası olası gelişmeler boyutlarında tartışılacaktır. Biz de, önümüzdeki sayıda bu tartışmalara sayfalarımızı açacağız. Yine de bu sayımızda bu önemli konuya değinmeden edemedik. Dergimiz adına bir yorumu sizlerle paylaşıyoruz.

Seçim sonuçlarının siyasi partilerimizde de yansımaları olması kaçınılmaz. AKP’de yeni yapılanma, CHP’de olası tartışmalar, HDP’nin aldığı ödünç oyları koruyup koruyamayacağı gündemimizde yer tutacak. CHP’nin, bir sosyal demokrat partide olması zorunlu olan parti içi demokrasiyi uygulamayı tam olarak hayata geçiremedikçe, sıkıntılarının devam edeceği görülüyor. Şimdi, seçim kampanyasında üzerine düşen dışa dönük görevleri yapan partililerin, sorumlulukları gereği, bu süreçte yapılan yanlışları sorgulama, eleştirme ve giderme görevlerini yapma zamanı.

Ortadoğu’da yaşanan büyük problemlerin ve kaosun en önemli mimarlarından birisi Tayip Erdoğan’dır. Onun bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin başına gelmesi, bu bölgedeki sıkıntıların kısa sürede giderilemeyeceğinin, hatta daha da karmaşık hale geleceğinin göstergesi. Sosyal Demokrat Dergi’de bu ayın dosya konusu Ortadoğu’da yaşananlar. Ortadoğu’da tarih yeniden yazılıyor ve sınırlar yeniden çiziliyor. Ama maalesef, kadınıyla çocuğuyla masum sivillerin kanıyla. Vahşet inanılmaz boyutlarda. AKP iktidarınca desteklendiği sır olmaktan çıkan İslamcı terör örgütü İŞİD’in Irak’ta akla hayale sığmayacak korkunçluktaki uygulamaları, insanları yine göçe zorladı. Ortadoğu’daki diğer bir sıcak konu, İsrail’in Gazze’deki zulmü. Bu konu ile bağlantılı olarak Filistin sorunu ve Hamas’ın durumunu ele alıyoruz. Dosya konusu ile ilgili yazılar, Deniz Tansi, Elfin Tataroğlu, Fethi Açıkel, Can Büyükbay, Aydın Cıngı, Ulaş Töre Sivrioğlu ve Cenk Sidar’dan.

Türkiye, AKP iktidarı dönemiyle, demokrasi ve özgürlükler alanındaki kazanımlarının önemli oranda kaybını yaşıyor. AKP iktidarı da, her baskıcı yönetim gibi, öncelikle sanata düşman. TÜSAK – Türkiye Sanat Kurumu adı altında bir yapılanmayla sanatı iyice baskı ve kontrol altına alma çabası içinde. Bu konuda Ercan Karakaş’ın bir yazısını sunuyoruz. Diğer serbest yazılarımızda Faruk Şen, Nilden Postalcı, Onur Orhan,  Sevil Becan ve Zeycan Gül’ü ilgi ile okuyacağınızı umarız.

Baskı altında bulunan medyanın bir kısmı, AKP yörüngesinde geleceklerini garanti altında tutma çabasındayken, bir kısım sol görüşlü yayın organındaki çabalar da dikkat çekiyor. Özellikle Cumhuriyet, Yurt ve Birgün gazetelerindeki atılımı, güçlenme çabalarını ilgi ile izliyoruz. Başarılı olmalarını diliyoruz.

Gelecek ay buluşma dileğiyle, sevgiler.
*Erol Kızılelma, SODEV Başkanı
ekizilelma@hotmail.com