547

Erol Kızılelma – Cumhuriyetimizin 90. Yılı Kutlu Olsun

Erol Kızılelma

Bu sayımızda CHP’nin 90. Yılını değerlendiriyoruz. CHP’nin 90. yılını bu vesile ile bir kez daha kutlarız. Geçen iki sayımızda Gezi Direnişi süreci ile gelenek-arayışlar-yenilenme kapsamında Sosyal Demokrasi’yi incelemiştik. Her iki sayı konusunda da birçok olumlu görüş aldık. Çabamız, sosyal demokrasinin tanıtılmasına ve sosyal demokrat politikalar oluşturulmasına katkı yapan bir dergiyi kalıcı kılmak. Sorunlarla dolu ülkemizde, geleceğimizi sosyal demokrasinin hazırlayabilmesi için, sosyal demokrat görüşlerin, sosyal demokrat politikaların dile getirildiği bizim gibi platformların çoğaltılmasını diliyoruz.

Ekim ayında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yılını kutlayacağız. 29 Ekim 1923’te bir ulusal kurtuluş mücadelesi sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, kimsesizlerin kimsesi yapılabilmesi için bugün de yoğun mücadeleler vermek zorundayız. Çok umut kırıcı olumsuz müdahaleler olmasına ve Cumhuriyet kazanımlarının geri alınmak istenmesine rağmen bu süreçten Cumhuriyet’in, eksiklerini gidererek çok daha güçlü çıkacağına inanıyoruz. Cumhuriyetimizi 90. kuruluş yıldönümünde coşkuyla selamlıyoruz.

2014 yılı geleceğimiz açısında çok önemle değerlendirilmesi gereken bir yıl. Ülkemizin layık olmadığı yönetim anlayışlarından arınarak daha demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla yönetilmesi, Cumhuriyet’in sosyal demokratların elinde gerçekten kimsesizlerin kimsesi olması açısından, olumlu aşılmasını dilediğimiz kritik bir yıl. Elbirliğiyle bunun altından kalkacağız.

Geçtiğimiz ay yine, Başbakan’ın önüne geleni azarladığı, tehditler savurduğu bir ay oldu. Başbakan’ın bu tehditleri biraz da karanlıkta ıslık çalmaya benziyor. Çünkü o da farkında, AKP iktidarı hızla bir ekonomik krize doğru götürüyor ülkeyi. Ayrıca ülkeyi yeniden dizayn etmede etkin olan merkezlerin içte ve dışta faaliyet halinde olduğunu biliyor. Bu da uykularını kaçırıyor. Görülüyor ki, Gezi Direnişi AKP’nin durumunu oldukça fazla etkilemiş. Batı AKP’den umudu kesti söylentileri, Hükümet içinde oluşan çatlakla da birleştirilince, sandalyesini koruma telaşına düşen Başbakan’ın sağa sola savurduğu tehditlerin nedeni anlaşılıyor. 2014’ün heyecanlı geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Ekim ayı Cumhuriyet’in doğduğu ay. Ama bu ay, önemli kayıpların da olduğu bir ay. Sosyal demokrasinin önemli önderlerinden Willy Brandt, TİP Genel Başkanlarında Behice Boran ve SHP Genel Başkanlarından Erdal İnönü’nün yaşamını yitirdiği ay. Barış Derneği Başkanı Mahmut Dikerdem, Fakir Baykurt, Halikarnas Balıkçısı, Hikmet Kıvılcımlı, Ziya Gökalp, Rıza Kuas, Attila İlhan, Mehmet Uzun, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Oktay Ekinci, Muzaffer Saraç da öyle. Ayrıca efsanevi devrimci Che Guevera ile Bahriye Üçok, Bedri Karafakioğlu ve Ahmet Taner Kışlalı bu ay içinde öldürüldüler. Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’li vahşice katledildi. Bu ay içinde yitirdiğimiz bu değerlerimizi saygı ile anıyoruz.

Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyoruz. Esen kalın.

*Erol Kızılelma
SODEV Başkanı
ekizilelma@hotmail.com