Bülent Kerimoğlu (1)

Bülent Kerimoğlu – Katılımcı Toplumsal Belediyecilik!

IMG_9712 (1) Bilgi Çağı’nda yerel yönetimlerin rolü nedir? Halk bir belediyeden neler bekler?

İçinde bulunduğumuz zorlu siyasi ortamda bu soruların yanıtları ayrı bir önem kazanmış görünüyor. Yerel yönetim, en kısa ifadeyle, yerel kamusal hizmet birimidir. Gerçekleştirdiği hizmet çeşitliliğini düşünecek olursak, ülkenin gelişimine somut katkı sağlayan bir kuruluştur. Amacı, görev alanı içinde bulunan halkın yaşam kalitesini artıracak çalışmalar yapmaktır.

Çağdaş belediyeciliğin farkı

Belediyeciliğin geçmişten günümüze geçirdiği evrime baktığımızda, sadece imar uygulamaları, yol yapımı, çöp toplanması gibi temel hizmetleri gerçekleştiren klasik yaklaşımın yerini, modern toplumlarda katılımcı bir toplumsal belediyecilik anlayışına bıraktığını görüyoruz. Altyapı hizmetleri, elbette belediyenin temel görevidir; fakat bugün buna ek olarak, insan odaklı yerel yönetimin sosyal ve kültürel alanlarda da aktif olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bunun anlamı, kentteki toplumsal dönüşümün, altyapısı ve sosyal gelişimiyle bir bütün halinde gerçekleştirilip çağdaş kentler kurulmasıdır.

Hizmet kalitesini artırmak için kamu olanaklarını en akılcı şekilde kullanmak esastır. Ancak 1970 sonrasında ülkemizde merkezi hükümet ile yerel yönetimleri kazanan partilerin farklı olması, kaynak sorununa neden olunca, halkla bütünleşen toplumcu belediyecilik örnekleri doğdu. Ahmet İsvan, Vedat Dalokay, Aytekin Kotil gibi CHP’li belediye başkanlarının öncülüğünde unutulmayacak belediyecilik efsaneleri yaşandı. Belediyeler, kurulan fabrikalar, halk ekmek işletmeleri, kooperatifler, otoparklar, çeşitlenen ulaşım hizmetleri gibi faaliyetlerle kendi bütçelerini destekler hale geldi.

Küreselleşme sonrasında yeni bir belediyeciliğin doğması ise rastlantı değildir. Hızla değişen dünyanın geçirdiği dönüşümlere bağlı olarak halkın yerel yönetimlerden talebi arttı. 1980’li yıllarda neo-liberalizm rüzgarı altında belediyelerde de özelleştirmeci bir yaklaşım ağırlık kazanırken, sosyal dayanışma ihtiyacı giderek belirginleşti.

Bugün 2000’li yıllarda belediyecilikte temel sorun, piyasacılığın, neo-liberal yaklaşımın mahalli idarelere egemen olmasıdır. Bu nedenle de bizim sosyal demokrat belediyecilik hedefimiz, toplumcu yaklaşımda olduğu gibi rantın halka, kamuya dönmesidir! Bu nedenle CHP’nin sosyal demokrat belediyecilik anlayışı insan odaklı, katılımcı, demokrat ve şeffaftır! Sosyal demokrat belediyeciliğin amacı, tek bir ayrıcalıklı zümreye değil, tüm kesimleriyle halka hitap eden kalıcı projelerle hayatı güzelleştirmektir!

Bizim bakış açımıza göre, mahalli idarenin görevi; yoluyla, parkıyla, çevre düzenlemeleriyle fiziksel açıdan daha rahat yaşanılabilir bir kent yaratmakla sınırlı değil. Aynı zamanda kentsel ekonominin geliştirilmesi, küçük işletmelerin desteklenmesi, ulaşılabilir sağlık hizmetlerinin verilmesi, herkesin yararlanabileceği ücretsiz kültürel faaliyetlerin ve spor etkinliklerinin yapılması da hayatidir.

Bütün bunları yaparken belediye bütçesi için yeni kaynaklar yaratmak durumundayız. Bu noktada da benimsediğimiz en önemli ilke, kent yönetiminde talana ve yağmaya karşı halkla bütünleşen katılımcı ve hesap verebilir belediyeciliğin esaslarını eksiksiz uygulamaktır. Bizim düşüncemize göre, yöneticiyi korumalar değil, ahlakı, vicdanı ve halkla kurduğu yakın ilişki korur! Buradan hareketle, halkın yanında olan, dayanışmacı bir yönetim anlayışının da Atatürk ilkelerinin ve aydınlanma devriminin ışığında gerçekleşebileceğine inanıyoruz.

Bu çerçevede katılımcılığı ve halkçılığı Bakırköy’de etkin hale getirmek amacıyla her hafta bir muhtarlık çevresinde mahalleli halkımızla bir araya gelerek sorunları dinleyen, önerilere ve eleştirilere yerinde çözüm bulmaya çalışan bir belediyecilik anlayışı gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda STK’ ları, sendikaları ve tüm meslek odalarını içine katan Kent Konseyimiz ile ortak aklı esas alan yönetim anlayışımızı ilçemizde etkin kılmaya çalışıyoruz.

Bakırköy’den uygulama örnekleri

Son bir yıl içinde bu doğrultuda Bakırköy’de yaptığımız çalışmaları özetle gözden geçirmek isterim.

Sosyal sorumluluk projemiz gereği Bakırköy halkının cömertliği ile topladığımız kıyafetleri ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ulaştırmamızı sağlayan Halk Market’i hizmete açtık. Bu sayede kemik erime hastalığı bulunan bir vatandaşımıza çok kısa süre içinde hayırseverlerimizin de katkılarıyla akülü tekerlekli sandalyesini aldık. İnsani sorumluluğumuzun gereği olarak Bosna Hersek, Soma, Kobani ve Edirne’deki felaketzedeler ile Musul ve Kerkük’teki Türkmen kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu malzemelerin bir araya getirilmesi için vatandaşlarımızla el ele verdik, yardım tırlarını Bakırköy’den yola çıkardık.

Belediye olarak sosyal sorumluluk görevlerimizin üzerinde son derece ciddiyetle duruyoruz. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize sadece giyecek yardımı değil kırtasiye, ilaç, oyuncak malzemeleri yardımında da bulunuyoruz; eğitim çalışmalarına destek oluyoruz. Engelli Rehabititasyon Merkezimizde vatandaşlarımız sesli kütüphane hizmetinden faydalanıyor. İşitme engelli gençlerimiz uzman öğretmenler eşliğinde üniversite sınavlarına ücretsiz olarak hazırlanıyor.

Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında, engelli vatandaşlarımızın tedavilerine de katkıda bulunuyoruz. “Engelleri sevgiyle aşacağız!” sloganını kendimize rehber edinerek Ampute Ligi’nin en büyük destekçilerinden olduk. Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’ndeki engellilere yönelik hidroterapi ve fizyoterapi hizmetlerimizden aylık ortalama 200 vatandaşımız yararlanıyor. Şefkatevinde yaşlılarımızın, Türkan Saylan Öğrenci Misafirhanesi’nde kız öğrencilerimizin, kreşlerde çocuklarımızın ve Eğitim Gençlik Merkezimizde ortaöğretim ve üniversiteye hazırlık kurslarıyla gençlerimizin yanında olduk.

Türkiye ve dünyanın sorunlarına duyarsız kalmayarak düzenlediğimiz konferans ve etkinliklerle halkın bilinçlendirilmesi konusunda üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Bu kapsamda kadınlarımızın sorunlarına özel önem verdik. Uzmanlarla halkımızı bir araya getirdiğimiz panelde “Kadına Şiddete Hayır!” dedik, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda Bakırköy Belediye Tiyatrosu sanatçılarıyla tiyatral bir gösteri gerçekleştirerek kadına yönelik şiddete dikkat çektik. Tarsus’ta hunharca katledilen Özgecan Aslan adına ilçemizde Özgecan Kadın Danışma Evi’ni hizmete açarak kadınlarımızın yanında olduğumuzu tüm Türkiye’ye haykırdık. Bakırköy’de annelerimizi, kadınlarımızı, kız evlatlarımızı her zaman başımızın tacı yapmaya devam edeceğimizin sözünü verdik!
Soma’da rant uğruna katledilen yeraltı emekçilerimizi Bakırköy’de sonsuza kadar yaşatmak için Botanik Parkı’na 301 fidan diktik, üzerlerine isim plaketlerini astık. Toplumun yüreğini yakan katliamlarda canını yitiren gençlerimizi hiç unutmadık. Gezi Parkı direnişinde kaybettiğimiz kardeşimiz Abdullah Cömert’in adını ölümünün birinci yıldönümünde Bakırköy’de bir parka verdik. Denizler, Mahirler, Uğur Mumcular ve Abdocanlar Bakırköy’de yaşayacaktır!

Tiyatro, konser, sergi ve gösterilerle Bakırköyümüzü kültür ve sanat hayatının merkezi yaptık. Tarihimize mâl olmuş, yeri doldurulamaz değerlerimiz için anma etkinlikleri düzenledik. İlk sinema filminin çekildiği Bakırköy’de Türk Sineması’nın 100. Yıl kutlamalarına ev sahipliği yaparak sinema emekçilerine ödüller verdik.

Milli ve dini bayramlarımızı ortak bir coşkuyla Bakırköylü hemşehrilemizle kutladık.

Ramazan ayında Ramazan’ın ruhuna uygun etkinliklerle iftar sofraları kurduk. Alevi, Bektaşi yurttaşlarımızın lokma orucunda da, Hıristiyan dostlarımızın kutladığı Büyük Oruç’ta da yine beraberdik. Her türlü etnik ve inanç farklılıklarına hep eşit mesafede olduk. Düzenlediğimiz yeni yıl yemeği ile sevgi sofrası kurarak Ermeni, Süryani, Rum ve Musevi cemaatinden din adamlarını ağırladık.

Doğa ve kültür gezileri düzenleyerek onbinlerce Bakırköylü hemşehrimizle Anıtkabir, Çanakkale Şehitliği, Konya Mevlânâ, Edirne Selimiye ve Kuzey Ege gezileri düzenledik.

İlçemiz sınırlarının içinde bulunan 100’ün üzerinde park ve oyun alanının bakım, onarım, yenileme, peyzaj ve aydınlatma işlerini yaptık. Çevre duyarlılığına son derece önem veren belediye hizmet birimlerimiz evlerden ve işyerlerinden yaklaşık 5 bin ton ambalaj atığını toplayarak ekonomiye geri kazandırdı. 250 ton bitkisel atık yağ evlerden ve işyerlerinden toplanarak su ve toprak gibi doğal kaynaklarımızın bu atıklarla kirletilmesinin önüne geçildi.

Sokak hayvanlarımızı ihmal etmedik, Bakırköy’de kedi evleri açtık. Belediyemizin sokak hayvanları geçici bakımevinde 1000’e yakın hayvan barınıyor. Ayrıca bir yılda bakımevimizde yaklaşık 30 bin sokak hayvanına teşhis, tedavi, aşılanma ve steril koşullarda kısırlaştırma yaptık.

Kapalı spor salonumuz ve yarı olimpik yüzme havuzumuzdan her ay yaklaşık 7 bin vatandaşımız yararlanıyor. Buz pateninden satranca, voleyboldan basketbola, tenisten yüzmeye tüm amatör spor takımlarına destek oluyoruz.

İşkur, Belediye Meclis Komisyonu, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğümüzün ortak çalışmaları sonucunda yüzlerce işsizimize istihdam olanağı sağladık. Emeğin en yüce değer olduğuna inanan belediyemiz, işçilerle yapılan toplu sözleşmede 1 Mayıs’ta vermeyi vaat ettiği ikramiyeyle hem işçisine desteğini gösterdi hem de bu konuda ilk oldu. Halkçı ve devrimci kişiliğimizle her yıl olduğu gibi 1 Mayıs’ta alanlarda olduk.

Kent Rehberi ve Kent Envanteri oluşturan; tapu bilgilerini, imar durumunu ve coğrafi harita işlemlerini kapsayan; mali hizmetler, insan kaynakları, çözüm masası, elektronik belge yönetim sistemi ve dijital arşiv uygulamalarını içeren E-belediyecilik hizmetlerini başlattık.

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde çocuklara diş sağlığı ile ilgili verdiğimiz eğitimin yanında tedavi olanağı sağladık. Binlerce yurttaşımız sağlık birimlerimizde ağız ve diş sağlığı hizmetlerimizden yararlandı. Tıp merkezi ve semt polikliniklerimizde yılda 100 bin yurttaşımıza hizmet verdik. Kurduğumuz halk eczanesinde vatandaşlardan topladığımız ilaçları ihtiyaç sahiplerine dağıtarak hasta yurttaşlarımızın tedavisine katkı sunduk.

İlçemizdeki bütün okulların ve dini tesis alanlarının, camilerin, cemevlerinin ve kiliselerin bakım, onarım ve düzenli temizliğini yaptık.

Aşevimizde başta ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız olmak üzere, belediyemiz kreşleri ve huzurevine, ilçemiz sınırındaki diğer kamu kuruluşlarına ve kamu yararına çalışan STK’lara, cenaze evlerine yaklaşık 650 bin öğün yemek dağıtımı yapılıyor.

Bakırköy’ü yenilemek, bakım ve onarım ihtiyacını gidermek amacıyla binlerce ton asfalt, kilometrelerce parke ve bordür taşı döşedik. Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Ulaşım Müdürlüklerimizin 7/24 çalışmasıyla zorlu kış şartlarından başarıyla çıktık.
Özveriyle ve halkla el ele çalışarak bu hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlayan Bakırköy Belediyesi’nin amacı, sahibi olduğumuz değerlerimizle tüm vatandaşlarımızın üyesi olmaktan mutluluk duyacağı Bakırköy’ü yaratmak! Bundan sonraki dönemde de aynı anlayışla daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz!
*Dr. Bülent Kerimoğlu,
Bakırköy Belediye Başkanı,
info@bakirkoy.bel.tr